?

Yumurtlama tembelligi

Yumurtlama tembelliği

Yumurta tembelliği ya da yumurtlamanın olmaması nedir ?

yumurta tembelliği olarak bilinen polikistik yumurtalık hastalığı (polikistik over sendromu pcos), yumurtalık fonksiyon bozukluğudur.

hastalığın teşhisi nasıl konuluyor ?

yumurtalık fonksiyon bozukluklarını anlayabilmek için ilk olarak yumurtalığın normal işleyişi konusunda bilgi vermek yerinde olacaktır. kadın üreme sistemi içinde hipotalamus (beyinde hormon salınan bir adacık), yumurtalık ve rahim üç ayaklı bir denge oluşturarak çalışır. hipotalamustan gelen hormonal uyarı ile yumurtalıklar çalışmaya başlar ve o ay için döllenmesi planlanan yumurta büyür ve olgunlaşır. ideal şartlar sağlandığında döllenme olur ve hamilelik gerçekleşir.

yumurta tembelliği hamileliği tesirler mi ?

elbette. ideal koşullara karşın hamilelik oluşmadıysa o ay muhtemel hamilelik için kendisini hazırlayan ve yuva oluşturan rahim iç dokusu, hormonların geri çekilmesiyle kanar ve kadın adet görür. bu üç ayaklı sistemin bir ayağında bozukluk olduğunda hem hamilelik oluşması hem de adet düzeni bozulmaktadır. polikistik yumutalık hastalığı da hem hipotalamusu hem de yumurtalıkları ilgilendiren bir hastalıktır.

hastalığın oluşumunu anlatır mısınız ?

polikistik yumurtalık hastalığının oluşum mekanizmasında bildiğimiz ve bilmediğimiz pekçok etken var. genetik yatkınlık, çevresel şartlar gibi etkenlerin yanısıra bugün en fazla konuşulan mekanizma vücutta insülin hormonuna karşı direnç gelişmesidir. vücutta bulunmakta olan ancak kullanılamayan insülinin miktarı gittikçe çoğalır ve bu hipotalamus üstüne etkiyerek hormonal dengeleri değiştirir. bu değişimin neticesi olarak yumurtalıklarda bir çok küçük yumurtacık oluşur ancak bu yumurtalardan hiçbiri olgun büyüklüğe erişemez. dolayısıyla polikistik yumurtalık hastalarında döllenme gerçekleşemediğinden hamilelik geç ve güç oluşur. yine dolayısıyla adetlerde düzensizlik olur. polikistik yumurta hastalığı en fazla kimlerde görülüyor ?

hastalık, doğurganlık dönemindeki kadınlarda görülmektedir. toplumda görülme sıklığı yüzde 5-10 iken, infertilite (kısırlık) nedeniyle başvuran hastaların yüzde 25-35'i polikistik yumurtalık hastalığı tanısı almaktadır.

belirtileri nelerdir ?

polikistik yumurtalık hastalığında, hastanın doktora başvurma sebebi farklılık gösterebiliyor. bir grup hasta, bilhassa evlenmemiş olanlar adet düzensizliği, kıllanmada artış (özellikle erkek tipi kıllanma artışı- çenede, meme uçlarında, karın ve kasık bölgelerinde), sivilcelenme şikayetleriyle başvururlar. evli olan grup ise korunmasız ilişkiye girmelerine karşın hamile kalamamaktan yakınır.

pcos'nin tedavisi olası mü ?

pcos'nin tedavisi bitkisel özlü tedavi kullanılarak yapılmaktadır...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder