?

Yumusak doku yaralanmalari

Yumuşak doku yaralanmaları

Dinlenme, soğutma, sıkıştırma ve yükseltme yöntemiyle (dssy) ağrı ve şişliği azaltabilirsiniz.

yaralanmalardan sonra dokuda hasar oluşur, dokuda sıvı birikir ve o bölge şişmeye başlar. şişlik eklemin hareketini azaltacak ve çok şişerse ağrı yaratacaktır. bunları önlenmek için erkenden dssy ile müdahale etmeniz yakınmalarınızı giderecektir.

dinlenme

dinenme yaralanmanın daha kötüleşmesini engellemektedir. yaralanmayı göz ardı ederseniz yaranız daha da kötü bir hal alacaktır. bu tabi ki tamamen sabit kalmanız gerektiği anlamına gelmez. göreceli olarak sabit kalmanız ideal olur. yani ağrı oluşturmayacak etkinliklerde bulunabilirsiniz. ancak ağrı olursa, canınızı yakmayacak başka hareketlere geçebilirsiniz.

soğutma

soğutma ağrıdan sizi kurtarır. yaralı bölgeye soğuk uygulamanız, yüzeyel dokunun kan akışını artıracaktır, ancak derin dokuları soğutup kanlanmayı azaltacaktır. böylece oralardaki kanamalar duracaktır. soğuk uygulamak için bir buz torbasını derhal kullanabilirsiniz. yaralı bölgeye 20-30 dak. uygulama hem şişi gidermeye, hem de ağrınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. buz torbasının derinize zararlı olmaması için, torba ile deri arasına ince bir bez koyunuz.

buz uyguladığınız bölgeler beyazlaşıp, morarıyorsa buz uygulamasını derhal kesmelisiniz. buz uygulamasını 2 saatte bir yapabilirsiniz. daha sık uygulama yapmanızın faydası yoktur.

sıkıştırma

sıkıştırma yaralı bölgenizde sıvı birikmesini önler. sıkıştırma için bir elastik bandı sarmanız size yeterli gelecektir. bandajı çok sıkı sarmayın ve dört saatte bir tekrardan sarın. sıkıştırma şişmeyi azaltabileceği gibi, ağrıyı da dindirmektedir.

yükseltme

yükseltme, yükselttiğiniz bölgedeki sıvının yer çekimine uyarak aşağılara akmasını temin eder ve kaldırdığınız yaralı bölgenin şişliğini giderir. tabi bu uygulama yalnızca el, kol, bacak gibi bölgeler için geçerlidir.

dssy size yaralanmanızın erken dönemini olası olduğu kadar kolay ve çabuk atlatmanıza yardımcı olacaktır. ancak dokularını tam iyileştiğine dair tam bir güvence vermemektedir. dokuların iyileşmesi için bir miktar daha müddet gerekmektedir, kendinizi bu müddet boyunca korumalısınız. hekiminizin size önerdiği ve yaralı bölgenize iyi gelecek alıştırmaları ve uygulamaları yapmanız gerekecek.

yaralanmaların erken döneminde sıcaklık uygulamasının yeri yoktur. ancak yaralanmadan 48-72 saat sonra sıcaklık uygulama yapabilirsiniz. ancak ısıya bağlı şişme oluşursa sıcağı kesiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder