?

Yutma bozukluklari

Yutma bozuklukları

Yutma güçlüğü, bilhassa yaşlılarda olmak kaydı ile tüm yaşlarda sık görülür. bu durumla, sıvı ve katı gıdaların ağızdan mideye ulaşmasındaki güçlük kastedilir. pekçok nedeni vardır, çoğu önemli değildir ve geçicidir. yutma güçlüğü, nadiren büyümekte olan bir tümör veya nörolojik bir hastalığın belirtisidir. yutma güçlüğü, kısa bir müddet içinde geçmezse, kulak, burun, boğaz hekimince muayene edilmesi gerekmektedir.

nasıl yutarsınız ? kişiler, tükürüklerini, baş ve boyun bölgesinin diğer iç salgılarını, katı ve sıvı gıdaları, gün içinde yüzlerce kere yutarlar. yutma işleminin dört aşaması vardır:

oral hazırlık: gıdalar çiğnenir, tükrükle ıslatılır ve yutmaya hazır kıvama getirilir.

oral dönem: dil, katı ve sıvı gıdayı ağızın gerisine iter ve yutma işlemini başlatır.

farenks dönemi: farenks, ağız ile yemek borusu arasında kalan kısımdır. gıdalar buradan geçerek yemek borusuna ulaşırlar.

yemek borusu dönemi: gıdalar, buradan geçerek mideye ulaşırlar.

ilk ve ikinci dönemi, insan istemli olarak kontrol edebilir, fakat üçüncü ve dördüncü dönemler, insanın elinde olmadan otomatik olarak gerçekleşir.

neler yutma bozukluklarına yol açar ?

a) infekiyon hastalıkları.

b) travma neticesi gelişen ödem ve yaralanmalar.

c) ağız ve diş s ağlığını etkileyen hastalıklar.

d) tükrükbezi hastalıkları.

e) sinir sistemi hastalıkları (felç,tümör).

f) tümörler

g) doğumsal hastalıklar.

h) tiroid bezi hastalıkları.

i) bazı ilaçlar.

j) psikolojik hastalıklar (özellikle panik atak hastalarında).

yutma bozukluğunun belirtileri;

*salya akması

*tükürüğü, katı ve sıvı gıdaları yutarken boğaz veya göğüste takıntı hissi

yutamadıklarını kusarak çıkarması.

*boğaz ve göğüste yanma (özellikle gastroözofajeal reflü varlığında)

yutma esnasında öksürük.

ses kısıklığı ,nefes darlığı.

*boğazda yabancı cisim veya kitle hissi

*uzun süreli ağır yutma güçlüğü nedeni ile kilo kaybı ve yetersiz beslenme

*sıvı ve katı gıdaların, yemek borusundan rahat geçmemelerinden dolayı, nefes borusuna kaçmaları ve öksürük ile boğulma hissi yaratmaları

yutma bozukluklarını kim değerlendirir ve tedavi eder ?

aile doktorları, " soğuk algınlığı, basit gastroözofajeal reflü" gibi durumları değerlendirerek tedavi edebilir. daha ileri yutma bozukluklarında veya nedeni bilinmeyen durumlarda, bu konuda uzman kişiler, devreye girmelidir. kulak burun boğaz uzmanları,gastroentoroloji uzmanı,genel cerrahi uzmanı,nöroloji uzmanı veya bu uzmanlık dalları dışındaki branşlar tarafından hasta değerlendirillir.

kalıcı bir yutma bozukluğunun değerlendirilmesi: yutma bozukluğu devamlı bir h & acirc; l almış ve sebep belirgin değilse, kulak, burun, boğaz uzmanı, hastalık ile ilgili iyi bir hik & acirc; ye alır ve muayene yapar. bu muayenede ayna veya endoskoplar kullanılabilir. lazım görülürse, yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı incelemesi gastroenterologlar ile beraber yürütülür. sindirim sisteminin baryumlu röntgen filmleri istenebilir.

bir nörologla beraber, yutma bozukluğunun sinir sisteminden kaynaklanıp kaynaklanmadığının değerlendirilmesi gerekebilir.

muhtemel tedaviler: sebep bulunduktan sonra, yutma bozukluğu şunlar ile tedavi edilebilir:

1-ilaç

2-yutma tedavisi

3-operasyon

bu hastalıkların pekçoğu ilaç ile tedavi edilebilir. mide asit salgısını azaltan veya nötralize eden, kas gevşeten ilaçlar bunlardandır. tedavi, sebebe göre düzenlenir.

gastroözofajeal reflü, yemek ve yaşam alışkanlıklarının düzenlenmesi ile tedavi edilebilir, örneğin:

*sık sık ve az oranda yumuşak yiyecek yemek

*alkol, kafein ve çok yağlı yiyecek alımını kesmek

*kilo ve stresi azaltmak

*yatağa yatmadan 3 saat önceden başlamak üzere birşey yememek

*yatağınızın başını yükseltmek

bunlar yardımcı olmazsa, yemek aralarında ve yatarken, antiasit ilaçlar fayda sağlayabilir.

birçok yutma bozukluğu, doğrudan yutma yöntemi ile tedavi edilebilir. konuşma uzmanı, yutma kaslarının tertipli çalışmasını sağlamak ve yutma sinirlerinin reflekslerini uyarmak için lazım olan işlemleri öğretebilir. hastalara, " yemeği ağızlarına belli bir pozisyonda almak" ve " yutmak için vücudlarına daha kolay bir pozisyon vermek" öğretilebilir.

bazı durumlarda operasyon tatbik edilebilir. bir daralma veya yapışıklık mevcutsa, bu bölge genişletilebilir veya açılabilir. eğer bir kas çok gerginse, gerginliği azaltmak gerekebilir. bu operasyona " miyotomi" denir ve kulak, burun, boğaz, baş, boyun cerrahları tarafından gerçekleştirilir.

birçok sorun yutma bozukluğu hakkında olabilir. eğer devam eden bir yutma sorunu yaşıyorsanız, kulak, burun, boğaz ve baş, boyun cerrahına muayene olunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder