?

Yuz estetigi - yuz germe

Yüz estetiği - yüz germe

Yüz estetik ameliyatı, hastanın gevşeyen veya sarkmış olan yüz derisinin fazlalıklarının alınıp, daha genç bir yüz görünümü kazandırılmasıdır. yapılacak ameliyat, yaşlanmayı durdurmaz, ama esasında saati geri çevirir, yüz görüntünüzde gençleşme temin eder. yaşlanma saati geri döndürülür, ama çalışmaya devam eder. bazıları 7-15 yıl sonra tekrar cerrahiye gereksinim duyarken, pekçok hastada ikinci bir yüz germe gerekmez. yüz germe edilebilen bir hal alır. ancak çok yakından bakılırsa fark edilebilir ve hafif bir makyajla gizlenebilir. derinin yaşlanmasıyla birlikte cerrahi sonrası, kan koleksiyonunu drene etmek için, kulağın arkasındaki deri altına tüp dren yerleştirilir. cerrah şişlik ve morluğu önlemek için başı gevşekçe sarabilir.

cerrahi sonrası

önemli bir sıkıntı olmaz; olursa, cerrahınızın reçete edeceği ağrı kesici ile azaltılabilir. (ağır veya sürekli ağrı, yüzünüzün aniden şişmesi cerrahınıza derhal bildirilmelidir.) derinin biraz hissizliği olabildiğince normaldir; birkaç hafta veya ayda geçecektir. cerrahınız, şişliği yüklemek için, birkaç gün için olasıysa başınızı yüksekte tutmanızı öneri edecektir. ameliyatta dren konduysa, bir iki günde çıkarılmalıdır. başın sargısı ertesi gün açılır ve pansuman yapılır. solgun, mor ve şiş yüz sizi şaşırtmasın. birkaç haftada normal görünümünüze kavuşacağınızı aklınızda tutun. beş gün sonra, dikişlerin bir kısmı alınır. saçlı deride bulunmakta olan dikişlerin iyileşmesi bir miktar daha uzun sürebilir. bir iki günde ayağa kalkarsınız. yüzünüz ve saçınıza kibar davranın, çünkü deriniz gergin ve hissizdir. günlük aktivitelerinize dönüş için, cerrahınız daha özel bilgiler verecektir. bu bilgiler şunları içerecektir: en azından iki hafta seks ve ağır ev işleri gibi ağır egzersizlerden kaçınmak (yürümek ve hafif gerinme iyidir); birkaç ay için alkol, buhar banyosu ve saunayı yasaklamaktır. tüm bunlar dinlenmeyi arttırır ve vücudunuzun bütün enerjisini iyileşmeye harcamasına izin verir.

başlangıçta, yüzünüz bir miktar farklı görünebilir. özellikleriniz şişlikten dolayı bozulabilir, mimikleriniz bir miktar gergin olabilir ve muhtemelen skarlarınız ile ilgili kendi kendinize şüphe edebilirsiniz. bazı morluklar 2-3 hafta devam edebilir ve basitçe yorulabilirsiniz. her şeyden önce bazı hastaların hayal kırıklığına uğramasına ve depresyona girmesine şaşırtıcı değildir. üçüncü haftada kendinizi daha iyi görünecek ve daha iyi hissedeceksiniz. hastaların çoğu 10 gün ila 2 hafta arasında işine dönebilir. gereksinim duyarsanız, kamuflaj makyajı kalan morlukları kapatabilir. farklılıklar - bilhassa neticelerin derhal ortaya çıkmayacağının farkında olursanız - yüz germe ameliyatınızla mutlu olacağınız kadar harikadır. birkaç ay cildinizi kuru ve kaba hissedebilirsiniz. erkekler, derinin yer değiştirmesi nedeniyle, yeni tıraş olacak yerler - kulak ve boynun arkası - bulabilir. yeni skarlara sahip olacaksınız, ama onlar saçlı deride veya doğal çizgilerin içerisinde saklanır. bu izler, zaman geçtikçe solacaktır ve giderek azalacaktır. yüz germe ameliyatı olmak yaşlanmayı durdurmaz. ameliyatla meydana gelen gerginlik devamlı kalıcı değildir. bundan başka yüz cildiniz yaşlanmaya devam edecektir. ve 5 ila 10 yıl sonra belki bir daha yüz germe ameliyatı olmak isteyebilirsiniz. ama diğer taraftan, yüz germe ameliyatının tesirleri devam eder; yıllar sonra, yüz germe ameliyatı olmamış halinizden daha iyi görünmeye devam edeceksiniz.

kaynak: estetik plastik cerrahi prof. dr. kutlu sevin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder