?

Yuzerek zayiflayin

Yüzerek zayıflayın

Yüzme vücudun bütün kaslarını çalıştıran bir spor, bunun yanında yüzerken karada yaptığımız egzersizlerden 1,5 kat daha fazla enerji yakıyoruz.

zayıflamak istiyorsunuz, bunun yanında şu an deniz tatilindesiniz veya havuza girme imkanınız var, derhal yüzerek ve su jimnastiği yaparak zayıflama programınızı hiç tereddütsüz hazırlayın, çünkü su proları karada yapılan egzersizlere kıyasla çok daha fazla kalori harcatıyor, zayıflamanın da esas felsefesi bildiğiniz gibi kalori harcamaktan geçiyor. vüdunuzun bütün kasları suda çalışırken, karada olduğu kadar da yorgunluk hissetmezsiniz, bunun sebebi suyun kaldırma kuvveti. çalışan kaslarınızın bir yandan esnekliği artarken bir yandan da ritmik nefes alış verişlerle kendinizi daha sakin hissetmeye başlarsınız. ancak su sporlarına başlamadan önce midenizin dolu olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor, son yediğiniz yemeğin üstünden 1 saat geçmeden egzersize başlarsanız bacaklarınıza kramp girebilir. dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise bilhassa egzersize başladığınız ilk günlerde kendinizi fazla yormamak, yüzerken hızdan çok mesafeyi artırmaya itina gösterin.

su jimnastiği

yediklerinizde abartıya kaçmıyorsanız, diyet yapmadan, dengeli beslenerek ve su jimnastiği yaparak pekala birkaç kilo verebilirsiniz. su jimnastiğini ilk günler birkaç dakika, sonraları yarım ve bir saat olmak üzere artırarak devam edebilirsiniz. egzersizler sırasında hem ağzınızdan hem de burnunuzdan nefes alıp verin, yapabileceğiniz en basit su egzersizleri havuzun içinde bisiklet çevirmek veya ya yan galop yapmaktır. bundan başka havuzun kenarına tutunarak bacaklarınızı makas biçiminde açıp kapayabilirsiniz.

karın egzersizi: kollarınızla havuzun kenarına tutunarak sırt üstü suya yatın, her iki bacağınızı da karnınıza yaklaştırarak dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı havaya kaldırın, suyun gücünü hissederek bacaklarınızı öne doğru uzatın. hareketi beş defa yavaş, beş defa hızlı olmak üzere 10 kez tekrarlayın. hareketi tamamladıktan sonra karnınızın üstüne yatın ve dizlerinizi önce duvara doğru çekerek, sonra geriye doğru iterek hareketi tekrarlayın.

kalça-basen egzersizi: yüzünüz duvara dönük olacak biçimde, havuzun kenarına tutunun, ve kollarınızı uzatın, sol bacağınızın üstünde durarak sağ bacağınızı kaldırıp indirin. bu hareketi yaparken vücudunuzun üst kısmını dik tutmaya itina gösterin. hareketi her iki bacak için beşer kez tekrarlayın.

uzman görüşü

" en uygun tarz sırt üstü ve kurbağalama"

yüzmenin sağlığımız üstündeki tesirini marmara üniversitesi beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğretim üyesi çiğil güler şu biçimde açıklıyor; yüzme sporunda suyun kaldırma kuvveti önemli bir avantaj, bazı hastalıkların tedavisinde önerilmesinin başlıca nedeni ise yüzmenin tüm kasları çalıştırmasıdır. yüzme bazı sporlar gibi vücutta deformasyon yaratmaz, bir mesafeyi yüzmek koşmaktan daha fazla enerji harcanmasına sebep olur. başlangıçta sırtüstü ve kurbağalama yüzmek en uygun olanı, daha sonra serbest sitil ve kelebek geliyor. bir saatlik yüzme sonucunda 70 kilo ağırlığında bir kişi ortalama 600 kalori yakarken, 60 kilo ağırlığındakki bir kişi 500 kalori yakar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder