?

Yuzme, kas ve iskelet sistemi

Yüzme, kas ve iskelet sistemi

Yüzmenin kas ve iskelet sistemi üstündeki tesirleri...kas gerilebilme ve kasılabilme yeteneğine sahip liflerden oluşur.kas dokusu üç'e ayrılır.1- iskelet kasları (istemli kaslar)

vücudu harekete geçiren kaslara iskelet kasları denir. antrenman yolu ile meydana gelen farklılıklar en belirgin biçimde iskelet kaslarında görülür. iskelet kasları hareket için güç temin ederler ve vücut kaslarının 7/8'ini oluştururlar. genel olarak bir kasın % 75-80'i sudan, % 18-20'si proteinden, geri kalan bölümü ise karbonhidrat, lipit (yağ), mineral ve non-proteik azottan oluşmuştur. kasta % 0. 5-1. 5 oranında glikojen biçiminde bulunmakta olan karbonhidrat, bilindiği üzere, organizmanın en önemli enerji kaynaklarından biridir.iskelet kasları, beyaz ve kırmızı kaslar olarak iki gruba ayrılırlar. beyaz kaslar (fast-twitch muscle fibers ya da kısaca ft), kırmızı kaslara (slow-twitch muscle fibers ya da kısaca st) oranla daha çabuk kasılırlar ve uzun müddet iş yapmayı gerektirmeyen görevlerde yer alırlar. st-liflerinin çevrelerinde kılcal damar çoktur. aerob metabolizmayı kullanırlar.2- düz kaslar (istemsiz kaslar)

iç organlarının yapısında yer alırlar ve uzun süreli tertipli faaliyette bulunurlar. isteğimiz dışında çalışırlar.3- kalp kasları (istemsiz kaslar)

kalpte bulunmakta olan ve uzun süreli tertipli faaliyette bulunmakta olan kas türüdür. isteğimiz dışında çalışırlar.- kasların yapısı ve bazı özellikleri

1. kasın başlangıç noktası olan "origo" sabittir. bir kas, kasın sonlandığı nokta olan "instersiyo"yu kendine doğru çekerek hareket eder.

2. kasın gövdesi, kas liflerinin demetler durumunda "sarkolemma" adı verilen zarlar tarafından sarılması ile oluşur.

3. tendon, kasın kemiğe yapıştığı bölümdür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder