?

Yuzme teknikleri, kurbagalama stili

Yüzme teknikleri, kurbağalama stili

Kurbağalamanın zengin bir yarışma tarihi vardır, îlk çağlarda yanşmalarda yer alan ilk yüzme tarzıdır.bir zamanlar yüzücülerin kurbalağama yarışlarında su altında yüzmeleri tehlikeli olduğu gerekçesi ile, kurallarla yasaklanmıştı. çünkü bir çok yüzücü suyun altında uzun müddet kalmayı deneyerek baygınlık geçiriyordu. kurallar 1950'lerin sonlarında yarışların büyük kısmının yüzeyde gerçekleşmesini sağlayacak biçimde değiştirildi. günümüzde yüzücüler yalnızca starttan ve her dönüş sonrasında bir çekiş ve bir ayak vuruşu dönemince suyun altında kalabilirler. bu dönem sonrasında vücutlarının bir kısmı bilhassa başları her vuruş döneminde suyun normal düzeyinin üstünde görünmelidir. kurbağalama stilinde yüzücüler yan-dairesel kol çekişleri ve pekçok adı olmasına karşın çoğunlukla "kamçı"olarak isimlendirilen ayak hareketlerini kullanırlar.kurbağalama, yüzme stillerinin en yavaş olanıdır.yüzücüler, ayak vuruşu döneminde itici kuvvetin evrelerinde büyük bir güç meydana getirselerde bacakları çekerken bu gücün büyük kısmını harcarlar. bu da onların diğer stillere oranla ortalama hızlarını olabildiğince düşürür. ileri dönük hızda büyük devirsel değişimler kurbağalamayı diğer yüzme sitilleri içersinde en yavaş kılar.

günümüze değin, pekçok uzman kurbağalamanın düz vücut pozisyonunda yapılması gerektiğine inandı. 1970'lerde vücudu yunus gibi dalgalandırılan kelebeğe benzer bir tarz gündeme geldi. bu stile "dolfin"ya da "avrupa stili" kurbağalama adı da verilir. ancak en fazla "dalgalı kurbağalama" olarak anılır. bu stili yakalamak uzun çalışma ve vakit alacaktır. bununla beraber yüzücülerin, ayak vuruşu sırasında, başlarını kollarının arasından aşağı doğru indirmeleri sayesinde, vücutlarına aerodinamik bir görüntü verebilirler. bundan başka bacaklar yerine gelirken baş tekrar yükselebilir. bu bölümün ilk alt başlığı dalgalı ve düz stillerin karşılaştırılmasıdır. " bundan sonraki bölümleride aynı başlıklar altında inceliyeceğiz.- düz ve dalgalı stillerin karşılaştırılması

düz tarz sol, dalgalı tarz ise sağ tarafta yer almaktadır. düz stilde vücut yatay pozisyonda ve kalça su yüzeyinin derhal altındadır. nefes alma işlemi, vücuda yatay pozisyonu bozulmadan, başın hafifçe suyun üstüne çıkarılmasıyla yapılır. dalgalı stilde ise nefes alma işlemi yapılırken, baş omuzlarla beraber suyun dışına çıkar. bacaklar gövdeye çekilirken, kalça alçalır.düz tarz kurbağalamada bacaklar çekilirken vücudun yataylığı korunur ve kalça su seviyesinin derhal altında kalır. kıyaslarsak dalgalı stilde omuzlar suyun dışında, kalça aşağıda ve vücut omuzlardan dizlere doğru eğiktir. vücut pozisyonlan diğer bütün safhalarda her iki tarz içerisinde birbirlerinin çok benzeridir. her iki yüzücüde kol çekişini ileri atılma safhasında, çok yatay ve elverişli pozisyonda kalmaktadır. bundan başka ayak vuruşlarında birbirine çok benzemektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder