?

Yuzme teknikleri, serbest stil

Yüzme teknikleri, serbest stil

Serbest tarz, dört müsabaka tarzı içerisinde en hızlı olanıdır. çekiş mekaniği, bir sağ-bir sol kol çekişi ve değişken sayıda yapılabilecek ayak vuruşundan oluşmaktadır.serbest yüzmeyi anlatmak için bu bölümde aşağıdaki başlıklar kullanılmıştır.

1. kol çekişi

2. çekiş şekilleri

3. ayak vuruşu

4. kollar ve bacakların zamanlaması

5. vücut pozisyonu ue nefes alma-verme

6. kol ve vücut hızı için şekiller

7. genel hatalar

8. driller

9. nefes alma şekilleri- kol çekişi

su altındaki kol çekişi, 3 süpürme hareketinden oluşur. bunlar aşağı, içeri ve yukarı süpürme hareketleridir. bu bölümde bahsedilecek olan kol çekişinin diğer bölümleri, suya giriş, uzanma, sudan çıkış ve kol devrinin önde tamamlanması şeklindedir.- suya giriş ve uzanma

suya giriş başın önünde, alnın ortası ile suya giriş tarafından omuz başının arasında orta bir noktadan olmalıdır. yüzücünün kolu az oranda ileri uzatılmış olmalı ve el suya girer girmez avuç içi dış yana doğru çevrilmelidir. elin girişinden sonra kol da sanki el su yüzeyinde bir delik açmışçasına aynı noktadan suya girmelidir.

kolun suya girişinden sonra kol su yüzeyinin derhal altında olası olduğu kadar ileri uzatılmalı, bu esnada avuç içi de uzanma safhası tamamlandığında tam aşağı bakacak konumda olmak üzere çevrilmelidir. kol çekişinin bu safhasına uzanış safhası tamamlandığında tam aşağı bakacak konumda olmak üzere çevrilmelidir. kol çekişinin bu safhasına uzanış safhası adı verilir. yüzücünün eli- uzanış sırasında, uzanış yönüne doğru düz bir konumda ileriye doğru uzatılmalıdır.yüzücü, kolu suya girer girmez suya gelişi hoş bir kuvvet uygulamaya çalışmamalı, o sırada itiş hareketini tamamlamakta olan diğer kolun hareketini etkilememek için çekiş hareketine başlamamalıdır. bu yüzden kol suya girdiğinde baş ile omuz arasında orta noktadan ileri uzanma hareketine devam etmeli harekete omuz başının ileri uzatılışı destek vermelidir. böylece bir teknenin burnu gibi bir biçim alan vücut, arkadaki kolun itiş hareketini rahatça tamamlamasına izin vermiş olur. aşağı süpürme tam bu noktada başlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder